WOLVOX 8 e-Defter Oluşturma ve Gönderme İşlemleri

2 Ekim 2023

Wolvox 8 e-Defter oluşturma ve gönderme işlemlerinin aşama aşama nasıl yapılacağını aşağıdaki adımları izleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

1. Aşama: WOLVOX Kontrol Panelinde Yapılacak İşlemler

Wolvox Kontrol Paneli programında şirket kayıt işlemleri alanında yer alan e-devlet başlığına gelerek e-defter sistemi kullan seçeneğini işaretleyiniz. Bu seçenek işaretlenerek kaydedildikten sonra üzerinde düzenleme yapılamayacağından bilgi girişlerinin doğruluğundan emin olunuz.

 

 

 

 

 

Başlangıç Yılı – Ay Defter gönderimine başlayacağınız yılı ve ayı belirtiniz.
Şube No – Adı Şubeli E-Defter sistemi kullanılacak ise doldurulmalıdır. Şube yok ise boş bırakınız.
 Nace Kodu  Firmaya ait faaliyet kodunu giriniz. Faaliyet kodları için; tıklayınız
Veritabanı Yönetici Adı “SYSDBA” veya “sa” kullanıcısının kaydettiği yevmiye fişleri E-Defter’e hangi isimle aktarılacak? (Firma Sahibi, Muhasebe Sorumlusu veya Yetkilinin Adı Soyadı yazılabilir.)
İletişim Bilgileri e-Defter gönderimi yapacak firmaya ait iletişim bilgileri ilgili kutucuklara yazılmalıdır.

Gerekli ayarlamalar sonrasında yine şirket kayıt işlemleri alanında yer alan özel bilgiler sekmesine gelerek Email ve Web adresi bilgilerini doldurunuz.

 

 

 

  Yine Kontrol Paneli programında yetkili başlığında yer alan muhasebeci bilgilerini doldurunuz ve ilgili şirket kaydında yer alan muhasebeci alanından seçimini yapınız. Gönderim işlemlerinde kaydettiğiniz muhasebeci dikkate alınacağından bilgilerin doğru bir şekilde oluşturulduğundan emin olunuz.
2. Aşama: Gerekli Kurulumların Yapılması

Mali mühür / elektronik imza cihazınıza uygun olan sürücü ve yazılımları bu linkten indirebilirsiniz. E-defter gönderim işlemleri esnasında mali mühür / elektronik imza cihazınızın takılı ve kullanıma hazır durumda olması gerekmektedir. Bu nedenle cihazınıza uygun yazılımların kurulumları yapılarak bağlantısının sağlanmış olması gerekmektedir. İndirme ve kurulum işlemleri konusunda aşağıdaki örneği verilen resimden faydalanabilirsiniz.

 

 

 

 

Cihaz sürücüsünün yüklenmesi sonrasında digital imzalama işleminin gerçekleşmesi için imzager yazılımı ile birlikte Java (JRE)  yazılımınında bilgisayarınıza kurulması gerekmektedir.  Bu linkten gerekli kurulumları gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

3. Aşama: E-defter Oluşturma İşlemleri
Gerekli kurulumların tamamlanması sonrasında WOLVOX E-defter programını çalıştırınız. E-Defter işlemleri butonuna bastıktan sonra açılan sayfada yeni defter ekle butonuna basınız. Defter gönderimine başlayacağınız yıl ve ay bilgisini belirttikten sonra raporu oluşturan kişi bilgisini yani işlem yapan personelinizin adını ve soy adını yazarak kaydet butonuna basınız. Durumu gib’den indirildi olmayan bir defter varken program yeni defter gönderimi yapmayacaktır. Gönderim yapmak istediğiniz defteri seçerek defteri oluştur ve imzala butonuna basınız.

 

 

 

 

Not: Kontrol paneli programında defter gönderimi gerçekleştireceğiniz defter tipi gerçek ise nitelikli elektronik sertifika, tüzel ise mali mühür seçilmelidir. Bu seçimleri e-defter programı içerisinde ayarlar menüsünde yer alan elektronik / mali mühür ayarları alanından yapabilirsiniz.

Akıllı kartınızdan elektronik imzaların kontrolünü ve doğrulamasını bekleyiniz.

Defterlerin imzalanmasını bekleyiniz.

İmzalanan defterin doğrulanmasını bekleyiniz.

Defter oluştuğunda defterler oluşturuldu onay mesajı gelecektir.

Daha sonra berat imzalama işlemlerini yapmanız gerekir. Bunun için beratı imzala ve paketle butonuna basınız.

Dosyalar oluşarak gönderim yapabileceğiz aşamaya geldiğinde program karşınıza bilgilendirme ekranını açarak dosyaları hangi dizine oluşturduğunu gösterecektir. Gönderim yapmak için bu dizindeki dosyalardan faydalanabilirsiniz.

Gönderim yapacağınız dizin içerisinde yer alan GIB_Gonder klasörü gönderim işlemini gerçekleştireceğiniz klasördür. Bu klasör içerisinde yer alan sıkıştırılmış dosya ise gönderimi gerçekleştireceğiniz dosyadır.

E-defter uygulamasına flash destekleyen bir browser  üzerinden giriş yapınız (Mozilla,Maxton,Explorer) bu aşamada java programının en son sürümü yüklü olmalıdır.
Not: Crome üzerinde java uygulaması çalışmamaktadır.

Gelen ekranlarda akıllı kartınızın pin şifresini girip paket yükleme alanınına gelene kadar ekranları takip ediniz.

Defter oluşturma işlemi sonrasında yedekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yedekleme hizmeti tedarik etmeniz gerekmektedir. Yedekleme hizmeti hakkında bilgi almak ve satın almak için tıklayınız

AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.
AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri. Her hakkı saklıdır.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri.
Her hakkı saklıdır.