Araç Kiralama, Alım Satım Sektörü İçin E-Fatura ve E-Arşiv Zorunluluğu

26 Eylül 2023

Teknolojide yaşanan gelişmeler birçok sektörde değişimi beraberinde getirdiğinden muhasebe işlemlerinde de farklılıklar yaşanması söz konusu olmuştur. Güvenli, yasal anlamda uygunluğu bulunan ve takibinin kolay olması nedeniyle e-fatura dönemine geçilmesi yoluna gidilmiştir.

Araç alım satımı ve kiralama işlemleri yapan firmalar için de aynı durum geçerli olduğundan faturaların düzenlenmesi ve yasal sınır içinde arşivde saklanması üzerinde duruluyor. Temmuz 2022 itibarıyla bu konuda gereken başvuru ve düzenlemelerin tamamlanması son tebliğde yer alan detaylar arasında bulunuyor.

E-Fatura Düzenleme Sınırı ve Otomotiv Sektörü

Araç alım satımı ve kiralama işlemlerinde belirlenen yasal düzenlemeler kapsamında faturaların düzenlenmesi ve e-fatura şeklinde olması gerekiyor. Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığıyla duyurulan yasal düzlemde e-fatura için son tarihin 1 Ocak 2022, e-defter için ise 1 Temmuz 2022 olması gerektiği açıkça yer alıyor. Cironun ne kadar olduğu ve nasıl fatura düzenleneceği konusu ise özel dikkat gerektiriyor.

Araç Alım Satım Sektörü ve Ciro Durumu

Araç alım sektöründe önem verilen 509 sayılı Vergi Usul Kanunu kapsamında e-fatura ve e-arşive geçiş işlemlerinde belirlenen brüt satış hasılat durumları şu şekildedir:

  • 2020-2021 aralığında yıllık satışın brüt hesaplamada 1 milyon olması,
  • 2022 ve devam eden sürede hesaplanan dönem aralıklarında500 Bin TL ve üzerinde brüt satış yapılması hallerinde e-fatura ve e-arşiv zorunluluğu bulunur..Bunlar yasal işlemler olmasından dolayı dikkatle ele alınmalıdır.

Galerilerde E-Fatura, E-Arşiv Zorunluluğu

Galerilerde yasal anlamda yapılan düzenlemeler ele alındığında araç alım-satımı yapan işletmeler de e-fatura ve e-arşive geçiş 2021 yılı cirosu 1 Milyon TL ve üzeri olan işletmeler için zorunludur. Zorunlu olan firmaların başvuru yaptıktan sonra kısa süre içinde geçiş işlemleri tamamlanıyor. Tebliğ ayrıntılarına bağlı şekilde atlanmaması ve düzenlemelerin uygulanması gerekiyor.

E-İşlemler ve Süreç Takibinin Kolaylığı

Faturaların düzenlenmesi, takibi ve yasal çerçeveye uygunluğu kadar KDV oranlarının detaylandırılması da gerekiyor. Özel matrah uygulamalarının bulunması sürecin uygulama veya alt yapı sistemleri tarafından takip edilmesini gerekli kılıyor. Eleman, maliyet ve diğer zorunluluklar göz önüne alındığında işlemlerin son derece önemli olduğu fark edilebiliyor. Arşivleme durumu yasal zorunluluk kapsamında daha az maliyetle yapılabiliyor.

AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.
AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri. Her hakkı saklıdır.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri.
Her hakkı saklıdır.