ERP Nedir? ERP Programı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

26 Eylül 2023

ERP Nedir?

ERP Nedir? ERP Şirketin tüm operasyon alanlarını tek platformda toplayan bir veri tabanıdır. ERP, açılımı Kurumsal Kaynak Planlama olan bir bilgi sistemidir. Kaynakların uçtan uca yönetilerek verimli bir şekilde kullanılabilmesini sağlar. Şirketlere kaynak yönetimi konusunda büyük fayda sağlayan bu sistem, verileri saklamak için de geniş bir depolama alanı sunar. Şirket verimini ve kârını artırma amacı taşıyan ERP programının çok sayıda yararı bulunur.

 Kurumsal Kaynak Planlaması(ERP) Programı, şirketin bulunduğu pozisyonla ilgili operasyonel maliyetleri minimuma indirerek her açıdan maksimum verimi hedefler. Bu da şirketin kârlılığını arttırır.

ERP Programının Faydaları

Erp Nedir? Erp Programı ne işe yarar? Erp programı kullanmak bana ne fayda sağlar? Sorularına kısaca yanıt vermemiz gerekirse,

  • ERP sistemi, şirketlere dijital altyapı sunar. Verileri güvenle ve her an kullanıma hazır tutar. Şirketlerin bilgi alma süreçlerini hızlandırır. Şirket içerisindeki iletişimi ve veri akış hızını da iyileştirir. Böylece operasyonel anlamda verimlilik artar.
  • ERP, finansal hataları azaltarak operasyonların daha doğru, hızlı ve yerinde ilerlemesine yardımcı olur. Bu sayede bütçeleme süreçleri şirketler için daha kısa ve kolay hâle gelir.
  • ERP, müşteri ilişkilerin geliştirme konusunda şirkete avantaj sağlar. Ayrıca müşteri siparişleri yüklenip hazırlanana kadar fatura bilgilerini güvenli bir şekilde sınıflayarak saklama imkânı verir.
  • ERP, şirketin temel işlevlerini tek noktada toplayarak iş süreçlerinde maksimum iyileşmeyi hedefler. Şirket bilgilerini analiz ve organize etmeyi kolaylaştırır. Hızlı ve etkili karar mekanizması sağlayarak şirketin verimliliğini arttırır.

ERP, şirketlere maddi faydaların yanı sıra manevi katkılar da sağlar. Bireylere bağlı yanlışlıklar, ERP yazılımı ile ortadan kalktığı için müşterinin karşılaşabileceği hata payı da en aza iner. Müşteri memnuniyetine bağlı olarak şirketin kurumsal kimliği ve kârı da olumlu etkilenir.

Uygun ERP Programını Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

ERP, şirketin tüm operasyon alanlarını tek platformda toplayan bir veri tabanıdır. Bu açıdan şirketin tüm alanlarını aynı dili konuşur hâle getirir. Bu yazılımı en iyi şekilde kullanabilmek için de doğru programı seçmek oldukça önemlidir. Doğru ERP programını bulabilmek için mümkünse hizmet sağlayıcıdan küçük bir test istenebilir.

  • Kurumsal hedef ve operasyonlara  uygunluk
  • Firmanın destek ve hizmet taahütlerinin değerlendirilmesi
  • Kurumun doğal yapıda değişsen ihtiyaçlarına uygunluk
  • Yazılımın işlevselliği , departman tanımlarına uygunluğu ve performansı
  • Esnek bir yapıda çalışabilir, özelleştirilebilen ve ölçümlenebilir tutarlı sonuçlar üzerinden bilgi verebiliyor olması

Bunun yanı sıra referanslarla görüşerek daha önce hizmet alanların memnuniyet oranı gözlemlenebilir. Aynı zamanda yazılımın uzun vadede kendine belirlediği yol haritasını göz önünde bulundurmak da önemlidir.

AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.
AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri. Her hakkı saklıdır.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri.
Her hakkı saklıdır.