ESBİS Nedir? ESBİS Ne İşe Yarar? ESBİS’e Kayıt Nasıl Yapılır?

26 Eylül 2023

İş hayatına dair tüm veriler dijital ortama aktarılıyor. Dijital ortama aktarılan veriler çok daha pratik ve doğru bir şekilde görüntülenebilir. Ancak bu dijital ortama aktarılan verilerin görüntülenmesi için bir sisteme ihtiyaç vardır.

ESBİS Nedir?

ESBİS, esnaf ve sanatkârların sicil işlemleri ve meslek odası faaliyetleriyle ilgili ihtiyaç duydukları her türlü iş ve işlemlerin dijital ortamda “online” olarak gerçekleştirildiği bir sistemdir. Türkiye geneli esnaf ve sanatkarların sicil işlemlerinin gerçekleştirilebileceği bir sisteme ihtiyaç duyuluyordu. 21.06.2005 tarihinde bu sorun ortadan kaldırılarak ESBİS devreye girdi. 5362 sayılı esnaf sanatkarlar meslek kuruluşu kanununa göre kurulan bu sistem sayesinde ticarethane sahipleri oldukça avantajlı konuma gelmiştir.

ESBİS kurulmadan önce esnaflar en ufak işlem için resmi kurumlara başvuru yapmak zorundaydı. Ancak ESBİS bu durumu ortadan kaldırdı.

ESBİS Ne İş Yapar?

Esnaf ve Sanatkarlar bilgi sistemi olarak kullanılan ESBİS birçok farklı işlem için kullanılıyor. ESBİS üzerinden esnaf ve sanatkarların her türlü tescil işlemi tamamlanabiliyor. Bunun yanında ticari faaliyeti sona eren esnaf ve sanatkarların tadil işlemleri de ESBİS üzerinden yapılıyor.

Esnaf olarak hizmet veren kişiler unvan değişikliği başvurusu yapabiliyor. Yapılan unvan değişikliği başvurusu ESBİS üzerinden detaylı olarak görüntülenebilir. Bu da bireylerin ekstra zaman harcamasını engeller. Bazı kişiler il ve ilçesinde yer alan esnaf sayısını öğrenmek isteyebilir. Bu işlem de ESBİS üzerinden yapılabilir.

ESBİS’e Kayıt Nasıl Yapılır?

ESBİS son dönemin popüler sistemlerinden birisi haline geldi. Ancak sisteme kaydolmak için bazı evraklara ihtiyaç duyuluyor. Bu evraklardan bir veya birkaçının eksik olması halinde sisteme kaydolunamıyor.

ESBİS’e kaydolmak için MERSİS numarası, vergi kimlik numarası, T.C. kimlik numarası ve vergi kimlik numarası gibi evraklara ihtiyaç duyuluyor. Bu evrakları tamamlayan kişiler Ticaret Odası üzerinden sisteme dahil olabilir.

ESBİS’e Kimler Kayıt Olabilir?

ESBİS günümüzde çok daha popüler hale gelmiştir. Bu popülerliğinden dolayı ESBİS’e kimlerin kayıt olacağı merak ediliyor. ESBİS’e dahil olabilecek işletmelerden bazıları şunlardır:

  • Kendi e ticaret sitesi aracılığıyla satış yapan kişiler
  • E ticaret alanında hizmet veren pazar yerleri
  • Yurt dışına e ticaret kapsamında satış yapan iş yerleri

ESBİS’e kaydolmak isteyen kişiler hiçbir ücret ödemez. Ancak sisteme dahil olabilmek için belirtilen basamakların başarılı bir şekilde tamamlanması gerekir.

AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.
AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri. Her hakkı saklıdır.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri.
Her hakkı saklıdır.