İhraç Kayıtlı Fatura Nedir? Kimler İhraç Kayıtlı Fatura Kullanabilir?

26 Eylül 2023

İhraç kayıtlı fatura,  yerli üretim mallarının, küresel pazarda vergi indiriminden yararlanılarak satılabilmesi için düzenlenen faturadır.

İhraç Kayıtlı Fatura Nedir? Kimler Kullanabilir?

İhracat yapan firmalar, ihraç kayıtlı fatura ile devamlı muhatap olur. Çünkü bu firmalar, ihraç kayıtlı faturalar olmadan işlerini düzene sokamıyor.İhraç kayıtlı faturanın içeriğini öğrenmek isteyen kişiler arama motoruna tevkifatlı fatura kelimelerini yazabiliyor. İhraç kayıtlı faturalar sayesinde yerli üretim malları, küresel pazarda vergi indiriminden yararlanılarak satılabilir. Bu da şirketler için büyük bir avantajdır.

Yurt dışına ürün satan kurum veya kuruluşların ihraç kayıtlı fatura kesmesi gerekir. Bu faturalar 3065 sayılı KDV kanununa dayandırılıyor.

İhraç Kayıtlı Faturayı Kim Kullanır?

İhraç kayıtlı faturayı kullanmak için bazı şartların oluşması gerekir. Bu şartlar olmadan ihraç kayıtlı faturalar kullanılamaz. İhraç kayıtlı faturayı imalat yapan firmalar kullanabilir. İhraç kayıtlı faturayı kullanabilen firmalardan bazıları:

  • Meslek odalarına kayıt yaptırmış firmalar
  • Yeterli çalışana sahip olan kurum ve kuruluşlar
  • İşletme onay belgesi almış olan kurumlar

İhraç kayıtlı faturalar için gereken şartları Ticaret Bakanlığı Belirler.

İhraç Kayıtlı Fatura Ne Zaman Düzenlenir?

İhraç kayıtlı faturaihracat işleminden önceki herhangi bir gün düzenlenmelidir. Bazı durumlarda malın teslim edilmesiyle beraber de ihraç kayıtlı fatura düzenlenebilir. Malı teslim ettikten sonra düzenlenecek faturanın en geç 7 gün içerisinde oluşturulması gerekiyor.

İhraç Kayıtlı Fatura Nasıl Düzenlenir?

İhraç kayıtlı faturayı diğer faturalardan ayıran bazı özellikleri vardır. Bu özellikler olmadan ihraç kayıtlı fatura oluşturmada sorun yaşanabilir. İhraç kayıtlı faturada ‘’KDV tahsil edilmemiştir.’’ifadesi kullanılarak düzenlenir. KDV’nin tahsil edilememesi de 3065 sayılı KDV kanununa bağlanır.

İhraç kayıtlı faturada bu ifadenin kesinlikle bulunması gerekir. Bu ifadenin yer almaması durumunda Vergi Usul Kanunu’na uygun fatura kesilmemiş olur.

İhraç Kayıtlı Fatura Hangi Ürünler İçin Düzenlenir?

İhraç kayıtlı fatura her ürün için düzenlenemez. Bu faturanın düzenlenebileceği ürünler büyük bir kapsamla belirtilmiştir. Bu kapsam dışına çıkarak fatura düzenlenemez. Aksi halde kurum veya kuruluşlara gerekli yaptırımlar uygulanır. Boya malzemeleri, tül perdeler, maden ürünleri  gibi maddelerdir. Ancak ihraç kayıt faturasının düzenlenmesi durumunda bu malların gümrük çıkış beyannamesi ile belgelenmesi gerekiyor.

AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.
AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri. Her hakkı saklıdır.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri.
Her hakkı saklıdır.