Vergi Çarpanı Nedir? Vergi Dilimi Nedir? Nasıl Formüle Edilir?

26 Eylül 2023

Son zamanlarda vergi çarpanı ve vergi dilimi gibi terimler çok daha fazla kullanılmaya başlandı. Son dönemlerde sıklıkla kullanıldığı için vergi çarpanı ve vergi dilimi terimleri arasındaki farkı iyi anlamak gerekiyor.

Vergi Dilimi Nedir?

Dünyanın her ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de belli bir vergilendirme sistemi vardır. Farklı oranlara sahip olan bu vergilendirme sisteminde çalışanlar devlete vergi ödüyor. Çalışan kişiler standart olarak vergi ödemez. Ödenecek vergi kazanç ve gelir vergisi oranlarına bakılarak belirlenir. Gelir vergisi oranına ise vergi dilimi adı veriliyor.

Vergi dilimi standart bir yapıda değildir. Gelir miktarı değiştiği için vergi dilimi de değişiklik gösteriyor.

Vergi Dilimi Oranları

Vergi diliminin oranları hem kamuda çalışan memurlar tarafından hem de asgari ücretliler tarafından merak ediliyor. Vergi diliminin ilk basamağı %15’lik kısımdır. 32.000 TL’ye kadar gelir elde edenler %15’lik vergi dilimine girer. 32.000 TL’lik gelirin aşılması halinde %20’lik vergi dilimine geçiş yapılır.

%20’lik vergi diliminin aşılması halinde 250.000 TL’nin 70.000 TL’si için 12.400 TL vergi belirlenirken daha fazlası için %27’lik vergi dilimi hesaplanır.

Vergi Dilimi Nasıl Hesaplanır?

Gelir vergisi oranı olarak bilinen vergi diliminin hesaplanabilmesi için Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı bildirilere göz gezdirmek gerekiyor. Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı bildiride kazanılan miktara bağlı olarak hangi vergi diliminde olunduğu görülebiliyor.

Vergi diliminin hesaplanabilmesi için SGK işçi payının bilinmesi gerekiyor. Ancak SGK işçi payının bilinmesi yeterli değildir. Kazanılan ücret üzerinden işsizlik sigortasının düşülmesi de gerekiyor. Ancak vergi diliminin hesaplanma işlemi çalışanın bağlı olduğu kuruma göre değişiklik gösterebiliyor.

Vergi Çarpanı Nedir?

Vergi çarpanı, vergi diliminin net bir şekilde hesaplanması için kullanılan kat sayıdır. Bu katsayı sayesinde vergi üzerindeki kısıtlı değişiklik çok net bir şekilde görülüyor. Vergi üzerindeki kısıtlı değişiklik net bir şekilde görüldüğünde verginin gelir üzerindeki katlamalı etkisine de anında ulaşılabiliyor.

Vergi çarpanının belli bir amacı vardır. Bu sistemin en önemli amacı yapılan harcamaların eşitlenmesini sağlamaktır. Bunun yanında kazançların takibi de vergi çarpanı ile gerçekleştirilir.

AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.
AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri. Her hakkı saklıdır.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri.
Her hakkı saklıdır.