E-İhracat Nedir? Nasıl Yapılır? E-İhracat Faturası Nedir?

26 Eylül 2023

E ticaret yolu ile yurt dışına herhangi bir ürün satışının yapılması işlemine e ihracat denilmektedir. E ihracat aslında bilinen ve geleneksel olarak yapılan ihracat işleminin modern yollar ile yapılması işlemidir. E ticaretten farklı olarak satılan ürünler E Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) ile yurt dışındaki müşteriye gönderilmektedir.

E ihracat kayıtlarının tutulması ve takibi işlemleri için işletmeler tarafından ön muhasebe programları kullanılabilmektedir. Ön muhasebe programları sayesinde stok takibi, fatura işlemleri gibi işlemler kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

E ihracat işlemlerinin artması ile birlikte uluslararası taşımacılık sektörü de gelişme göstermiştir. E ihracat ile satılan ürünler çoğunlukla e-ihracat uzmanı yetkili taşımacılık firmaları ile taşınmaktadır.

E İhracat Nasıl Yapılır?

E ihracat işletmelerin ürünlerini daha çok kişiye ulaştırmasına katkı sağlayarak işletmelerin kendilerini büyütmelerine imkan tanımaktadır. E ihracat için işletmeler genel olarak pazar yeri sitelerini kullanmaktadırlar. Pazar yerleri ile satışı yapılan ihracat ürünlerinin gönderiminde pazar yerlerinin anlaşmaları sayesinde ürün gönderimi daha kolay olabilmektedir.

E pazar yerleri, reklamları ve anlaşmaları ile ürünlerinizi daha fazla kullanıcıya ulaştırabileceğiniz platformlardır. Yerli pazar yeri sitelerini kullanabileceğiniz gibi yabancı uluslararası pazar yerlerini de kullanabilirsiniz. E ihracatta global pazar yerlerinin kullanılması yerli pazar yerlerinden daha büyük satışlar yapılmasına imkan tanımaktadır.

E ihracatta Dikkat Edilmesi Gerekenler

E ihracat getirisi ve potansiyeli yüksek olan bir ticaret yöntemidir. Ancak bazı konularda dikkatli olmak gerekmektedir. E ihracatta kargo taşıma süresi ve araç değişikliklerinin çok olacağı unutulmamalıdır. Bu sebeple gönderimi yapılacak olan ürünün paketlenmesine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Paketlenmesi düzgün yapılmadığı zaman ürünün zarar görmesi sonucunda iade süreci başlayacağı için iade işlemleri ihracatta zor ve maliyetli olabilmektedir.

E İhracat Faturası Nasıl Kesilir?

E ihracat ile satışı ile yapılan mikro ihracat işlemlerinde maliye bakanlığı onaylı e fatura ya da e arşiv faturası düzenlenmesi gerekmektedir. İhracat yapılan bazı ürünlerde teşvikler bulunmaktadır bu sebeple fatura düzenlemelerinde dikkatli olunması gerekmektedir. İhracat işlemlerinde gümrük onayları gerektiği için faturanızda yapacağınız bir yanlışlık ürünün ihracat onayı almasını engelleyebilmektedir. Tüm İhracat ve İthalat süreçlerinizi WOLVOX ERP programımız ile takip edebilir, e fatura ve e arşiv fatura desteği ile hataların önüne geçebilirsiniz.

AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.
AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri. Her hakkı saklıdır.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri.
Her hakkı saklıdır.