KDV Oran Değişikliğinin WOLVOX ERP Programında Uyarlanması

23 Eylül 2023

07.07.2023 tarihli ve 32241 sayılı Resmi Gazetede “Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” yayımlanmış olup aşağıda yer almaktadır.

Karar hakkında Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklama aşağıdaki şekildedir;

“Karar ile, yüzde 18 olan genel katma değer vergisi oranı 10/7/2023 tarihinden itibaren yüzde 20, yüzde 8’e tabi olan mal ve hizmetlerin KDV oranı ise yine bu tarihten itibaren yüzde 10 olarak belirlenmiştir.”

Bu tarihten sonra ki işlemlerde bu oranlar dikkate alınmak zorundadır.

Katma Değer Vergisi (KDV) Oran Değişikliğinin Wolvox ERP Programında Uyarlanması

Wolvox ERP programında bu karara ilişkin yapılması gereken değişiklikler;
Wolvox ERP program sürümünün minimum 8.24.06 olması gereklidir. KDV değişikliklerini yapmadan önce Wolvox ERP programını güncellemeyi unutmayınız
Lisansınızda bulunan modüllere bağlı olarak, ’Genel Ayarlar’ penceresinde bulunan fatura, irsaliye, sipariş, teklif ve servis ayalarındaki KDV oranlarının değiştirilmesi,
Stok KDV oranlarının yeni oranlar ile değiştirilmesi,
Hizmet KDV oranlarının yeni oranlar ile değiştirilmesi

Yeni KDV oranları ile Elektronik belge gönderebilmek için Wolvox ERP programının sürümünün minimum 8.24.06 olması gereklidir.  Wolvox Installer programını kullanarak güncelleyiniz.
Güncelleme yapmadan önce yedek almayı unutmayınız,

1. Yetkili-Tanımlar-Ayarlar-Genel Ayarlar penceresini açınız. Genel Ayarlar penceresinde lisansınızda bulunan modüllere bağlı olarak fatura, irsaliye, sipariş, teklif ve servis ayarlarını açıp ‘KDV Oranı’ alanlarını değiştirin ve ‘Kaydet’ butonuna tıklayın. Aşağıdaki görselde fatura için yapılan bir örnek verilmiştir.

KDV oran ayarlarını tüm alış ve satış formları için yapmayı unutmayınız.
2. KDV oranını değiştirmek istediğiniz stok tanımını açıp, gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.
3. Eğer toplu işlem yapmak isterseniz Stok Yönetimi-Raporlar-Tanım Listeleri menüsünden Stok Tanımlar Listesi’ni açınız.
‘Özel’ sekmesini açın ve ‘Ekle’ butonuna tıklayın. Açılan pencereden değiştirmek istediğiniz KDV oran alanını seçin ve ‘Ekle’ butonuna tıklayın.
Değiştirmek istediğiniz KDV oranını eklediğiniz her iki alana da yazın ve ‘Filtrele’ butonu tıklayın veya klavyeden ‘F2’ tuşuna basin.
İşlemler’ menüsünden ‘Bilgi Güncelle’ butonuna basın. Açılan pencerede değiştirmek istediğiniz KDV alanlarının yanında bulunan kutuyu işaretleyip, yeni KDV değerini girin ve ‘Uygula’ butonuna tıklayın.
4. Hizmet tanımlarınıza ‘Tanımlar’ sekmesinden ‘Hizmet Tanımları’ penceresinden ulaşabileceğiniz gibi, Raporlar-Analiz sekmesinden ‘Hizmet Raporu’nu açıp, ‘İşlem görmeyenleri gösterme’ seçeneğini pasif edip tüm tanımlara ulaşabilirsiniz. ‘Kartı Aç’ butonuna tıklayıp ‘KDV Oranı’ alanını değiştirebilirsiniz.

Eğer çok fazla hizmet tanımınız var ise ve toplu işlem yapmak isterseniz, yukarıdaki hizmet raporunu dışarı aktarabilir ve KDV sütunu ekledikten sonra KDV oranlarını yazabilirsiniz. Değişiklikleri yaptıktan sonra Diğer İşlemler-Excel Transfer menüsünden ‘Excel den Hizmet Aktarımı’ seçip aktarım yapabilirsiniz.

Stoklardaki KDV oranlarını değiştirmek için alternatif olarak stok tanımlarınızı Excel dosyasına aktarıp, Excel üzerinde düzenledikten sonra Diğer İşlemler-Excel Transfer menüsünden ‘Excel den Stok Aktarımı’ seçip aktarım yapabilirsiniz

Aktarımda farklı bir veri güncellemesini önlemek için stokları sadece stok kodu ve KDV alanları ile birlikte dışarı aktarabilirsiniz.

AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.
AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri. Her hakkı saklıdır.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri.
Her hakkı saklıdır.