Kişisel Veri Nedir? KVK İşleminde Veri Sorumlusunun Görevi Nedir?

26 Eylül 2023

2010 yılında anayasamıza giren Kişisel VerileriKoruma Kanunu’na göre bir kişiye ait olan ad, soyad, doğum tarihi, adres, telefon gibi kişiye özel olan tüm bilgiler kişisel veri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca kişiye özel olan fiziksel özelliklere ait bilgiler ile işi, boyu, göz rengi gibi biyolojik özellikleri de kişisel veri olarak kabul edilmektedir.

Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na göre herkes kişisel verilerinin korunmasını talep etmek zorundadır. Her ne sebeple olursa olsun bir kişiye ait kişisel veriler hiç  kimse ile paylaşılamaz ve bu bilgiler ait kişisel veri adı altında korunmak zorundadır. Kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin uyacağı kurallar ve kişisel veriler ile ilgili detaylı bilgiler ilgili kanunla belirtilmektedir.

Kişisel Verilerin Korunmasında İşletmelerin Yapması Gerekenler

İşletmeler internet sitelerine üyelikte ve fatura işlemlerinde müşterilerinden kişisel bilgilerini talep etmektedirler. Kişisel bilgilerin talep edilmesinden ve kaydedilmesinden dolayı işletmeler müşterilerine ait verileri korumakla sorumludurlar. İşletmeler için sunulan ön muhasebe programlarının Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında düzenlenmiş olması ve kişisel verileri koruma altına alması gerekmektedir.

İşletmeler tarafından alınan verilerin her ne sebeple olursa olsun bilgilerin yetkisi olmayan kimseler ile paylaşılması yasaklanmıştır. Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında aksine işlem yapan işletmelere cezai işlem uygulanabilmektedir. İşletmelerin kullandıkları programları ilgili kanun kapsamında düzenlemesi gerekmektedir.

Kişisel Verinin Korunmasında Veri Sorumlusunun Görevi Nedir?

6698 sayılı kanun ile Veri sorumlusunun uyması gereken kurallar ile veri sorumlularının görevleri düzenlenmektedir. Veri sorumluları kişisel verilerin ne sebeple isteneceğini ve hangi amaçla kullanılacağını tespit etmekle görevlidir. Veri sorumlusu ayrıca hangi durumlarda hangi kişisel verilerin isteneceğini de belirleyebilmektedir.

Veri sahibinin istemesi durumunda kişisel verilerin silinmesi gerekmektedir. İlgili kanun kapsamında herkes kişisel verilerinin korunmasını veya kayıtlardan silinmesini talep etme hakkına sahiptir.

Veri sorumlusunun şirketin üst düzey yöneticilerinden birisi olması gerekmektedir. Veri sorumlusu olacak olan kişinin VERBİS sistemine kayıt olup sistemi aktif hale getirmesi gerekmektedir. Veri sorumlusu kanunun uygulanması konusunda koordinasyonu sağlaması ve gerekli belgeleri hassas bir şekilde tutması gerekmektedir.

AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.
AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri. Her hakkı saklıdır.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri.
Her hakkı saklıdır.