Fatura Ne İşe Yarar? Fatura Türleri Nelerdir?

25 Eylül 2023

Ön muhasebe alanında birçok fatura türü bulunmaktadır. Fatura türleri arasında çeşitli farklılıklar ve detaylar gözlemlenmektedir. Günümüzde aktif olarak dört çeşit fatura seçeneği bulunmaktadır. Bunlar satış fatura, proforma fatura, irsaliye fatura ve iade faturası olarak bilinmektedir.

Satış Faturası Nedir?

Fatura, satıcı firma tarafından alıcı adına düzenlenen, mal veya hizmetin satıldığını gösteren bir belgedir. Satış faturası, ön muhasebe için önem arz etmektedir. Bu fatura türünde; ürüne ait miktar, kategori ve fiyat gibi tüm bilgiler bulunmaktadır.

Satış faturası genellikle bir mal veya hizmet satışı sonrasında düzenlenmektedir. Tamamen yasal olarak düzenlenmesi için sıkı kanun yönetmelikleri bulunmaktadır. Satış faturası toplam satış bedeli dahil olmak üzere tüm önemli bilgileri içermek zorundadır.

İrsaliyeli Fatura Ne Demek?

İrsaliye fatura, genellikle sevkiyat sırasında kullanılmaktadır. Ayrıca bu fatura düzenlendiği takdirde, iki adet fatura düzenlenmesinin önüne geçmektedir. Bu nedenle sevk irsaliyesi ve faturanın ayrı ayrı düzenlenmesinin önüne geçmektedir. Birçok firma bu faturayı zamandan tasarruf etmek için kullanmaktadır. Çünkü sevk irsaliyesi bütün mal, müşteri, satıcı ve diğer bilgileri içermektedir. Ayrıca saat, tarih ve KDV tutarı gibi tüm detayları göstermektedir.

Proforma Fatura Nedir?

Basit olarak proforma, teklik veya ön fatura olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca ön muhasebe hizmetlerinde sürekli olarak kullanılmaktadır. Çünkü yurt içi ve yurt dışı tüm ticaret sözleşmelerinde proforma fatura bulunmaktadır. Satış sözleşmesi yerine geçtiği için proforma fatura kategorisinde ödeme yapılmamaktadır. Bu fatura kullanılırken kesinlikle proforma fatura ibaresi belge üzerinde bulunmak zorundadır. Proforma fatura istenilen her firma tarafından kullanılabilmektedir.

İade Faturası Nedir?

Bir malın veya hizmetin iade edilmesi gerektiğinde bu fatura düzenlenmektedir. Günümüzde neredeyse tüm şahıs ve ticari hesaplar bu faturayı düzenleyebilmektedir. Ön muhasebe içerisinde iade faturası önemli bir yer kaplamaktadır. Ayrıca malın veya hizmetin tamamının iadesi gibi kural bulunmamaktadır. Dolayısıyla bir miktar ürünü veya hizmet iade edilirken bu fatura kullanılabilmektedir.

Faturalar Neden Farklı Şekillerde Düzenlenir?

Günümüzde dört adet fatura çeşidi güncel olarak kullanılmaktadır. İade faturası, proforma faturası, irsaliye faturası ve satış faturası olarak isimleri değişmektedir. Çünkü her fatura kullanım alanı ve amacına göre isim değiştirmektedir. Özellikle ön muhasebe işlemlerinde bu faturalar sıklıkla kullanılmaktadır.

AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.
AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri. Her hakkı saklıdır.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri.
Her hakkı saklıdır.