Mali Mühür Nedir? Ne İşe Yarar? Mali Mühür Nasıl Alınır?

23 Eylül 2023

Mali mühürlerin firmalar tarafından kullanımı günümüzde çok yaygınlaştı. Mali mühür, resmi işlemlerinizin güvenliğini ve gizliliğini esas alıyor. Mali mühür, firmaların sahip olduğu kaşenin elektronik bir forma dönüştürülmüş şekli olarak da tanımlayabiliriz. Günümüzde artık pek çok resmi işlemin dijital platformlar aracılığıyla sürdürülüyor. Günümüzde, mali mühür de bu değişimin en önemli parçası olarak biliniyor.

Mali Mühür Nedir?

Mali mühür, firmaların kaşesinin elektronik ortama aktarılmış halidir. Dijitalleşmenin artması ile birlikte pek çok firma mali mühür kullanmaya başladı. Mali mühür, firmaların gizliliğini ve güvenliğini korumayı amaçlıyor.

Mali mühür, TÜBİTAK tarafından başvuru sahibine kısa zaman içinde ulaştırılır. Mali mühür, USB cihazı şeklinde bir görünüme sahiptir. Mali mühür, elektronik kaşe yerine geçer. Bu nedenle de aslında kurumsal bir e-imza çeşididir. Eğer tüzel kişiliğe sahip bir firmaya sahipseniz ve elektronik fatura kullanıcısı olmak istiyorsanız mali mühür başvurusu gerçekleştirmeniz gerekir.

Mali Mühür Ne İşe Yarar?

Mali mühür, firmaların gizliliğini ve güvenliğini korur. En önemli noktalardan birisi de, e-fatura gibi pek çok resmi işlemdeki içeriğin güvenliğini ve gizliliği sağlıyor. Aynı zamanda işlemlerin daha pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Mali mühür, elektronik fatura başvuru sırasında firmanızı sisteme tanımlamak için kullanırsınız. Bu sayede kurumunuzun bilgileri de güvenli bir şekilde doğrulanmış olur. Mali mühür, Mali Mühür Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı tarafından oluşturulan sertifikaların, kurum ile tüzel kişiler ve kuruluşların oluşturduğu elektronik fatura ve diğer belgelerin bütünlüğünü, kaynağını ve içeriğini de garanti altına alır. Bu belgelerin iletimi ve arşivlenmesi esnasında gizlilik ve güvenlik sağlar.

Mali Mühür Nasıl Alınır?

Mali mühür, Kamu SM’nin internet sitesi üzerinden başvuru formu doldurularak ve mali mühür için belirlenmiş olan ücreti TUBİTAK’a yatırarak alabilirsiniz. Mali mühür için yapılacak olan ödemeyi banka şubelerinden, bankaların mobil ya da internet şubelerinden vergi kimlik numaralarınız ile sorgulatarak yaptırabilirsiniz. AKINSOFT programları ile e-fatura & e-arşiv fatura kullanmak istiyorsanız mali mühür başvurunuzu Kamu Sertifikasyon Merkezi sayfası üzerinden yapabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra ise yaklaşık olarak 7 gün içinde mühür elinize ulaştırılır. Gerekli Kurulumların ardından e-fatura & e-arşiv fatura gönderip almaya başlayabilirsiniz. İşlemlerinizi daha hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.
AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://akinsoftistanbul.net/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri. Her hakkı saklıdır.

Copyright © 2023 Medya Dizayn Yazılım Bilişim Teknolojileri.
Her hakkı saklıdır.